Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.
Privatumo politikaLietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) iniciatyva 2023 m. gegužės 25 d. įvyko kasmetinė apskritojo stalo diskusija, kurios metu buvo aptarti autorių teisių apsaugos skaitmeninėje erdvėje įgyvendinimo iššūkiai.
Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas įgalioja LRTK ginti autorių teises ir gretutines teises skaitmeninėje aplinkoje. Atlikdama šią funkciją LRTK siekia sukurti veiksmingą autorių teisių ir gretutinių teisių gynimo mechanizmą, tobulinti stebėsenos ir priežiūros priemones, bei bendradarbiaujant su suinteresuotomis institucijomis sutelkti jėgas kovoje su neteisėta veikla ir piratavimu internete.
Šių metų diskusijoje dalyvavo Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos „LATGA“, Lietuvos gretutinių teisių asociacijos „AGATA“, Intelektinės nuosavybės apsaugos centro „INAC“, Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos, Lietuvos kinematografininkų sąjungos, Meno kūrėjų asociacijos bei Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos atstovai.
Diskusiją vedė LRTK pirmininkas Rimantas Bagdzevičius, kuris pabrėžė dalyvavusių institucijų, o taip pat ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą šioje kovoje, tuo pačiu skatinant interneto vartotojų sąmoningumą naudojantis skaitmeninėje erdvėje siūlomomis galimybėmis.
LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas ir Teisės skyriaus vedėjas Vadim Gasperskij skaitė pranešimus apie LRTK taikomas priemones bei pasiektus rezultatus, bendradarbiavimą su Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacija viešinant ir platinant autorių teises pažeidžiančių interneto svetainių sąrašus, siekiant sumažinti tokių svetainių gaunamas pajamas iš reklamos. Jie taip pat atkreipė dėmesį į veiksmingą bendradarbiavimą su „Google“ paieškos sistemos atstovais šalinant piratines svetaines iš „Google“ paieškos rezultatų, kas apriboja galimybes jų valdytojams ar administratoriams gauti pelną skelbiant kūrinius be teisių turėtojų sutikimo.
LRTK atstovai papasakojo, kad pradėjusi vykdyti Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme numatytas funkcijas LRTK daug pasiekė šioje srityje: užblokuota virš 400 pirminių piratinių interneto svetainių bei jų kopijų kas ženkliai padidino legalių interneto svetainių lankomumą, 18 kartų taikyta administracinė atsakomybė už neteisėtą televizijos programų platinimą, LRTK interneto svetainėje sukurtas puslapis „Neteisėtos veiklos vykdytojai“, informuojantis besijungiančius vartotojus apie nelegalią veiklą vykdančias svetaines ir kt.
Intelektinės nuosavybės apsaugos centro „INAC“ atstovas taip pat pabrėžė, kad institucijų bendradarbiavimas šioje srityje yra labai svarbus ir duoda gerų rezultatų kovojant su gerai organizuotu piratavimo verslu, be to, jis skatina kūrybą ir prisideda užtikrinant tinkamą atlygį kūrėjams ir teisėtą naudojimąsi autorių kūriniais. Jis pasidžiaugė, kad Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacija paminėjo Lietuvą kaip vieną efektyviausiai kovojančių prieš piratavimą internete valstybių.
Reikia atkreipti dėmesį, kad nuo 2023 m. liepos mėn. planuojama LRTK perduoti funkcijas, pagal kurias ji bus įgaliota taikyti administracinę atsakomybę asmenims už autorių teisių ir gretutinių teisių pažeidimus internete.
LRTK, vykdydama Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse jai numatytas funkcijas, ir toliau sieks dar efektyviau prižiūrėti ir ginti autorių teises ir gretutines teises skaitmeninėje aplinkoje.
Reikia taip pat pažymėti, kad autorių teisių ir gretutinių teisių gynimo priemonės yra finansuojamos iš kompensacinio atlyginimo už kūrinių ir gretutinių teisių objektų atgaminimą asmeniniais tikslais analoginėje ar skaitmeninėje laikmenoje.